Kirke og Film..........................................*
image
Kirke og Films kontingent

Kirke og Film Kontingent

Få adgang til:

- Inspiration til brug af film

- Foredragsholdere

- Studiematerialer om film

- Overblik over månedens

   film i TV

- og meget mere om film

  set i kirkeligt perspektiv



-  for året 2012:
Enkeltpersoner 250 DKK
Kirke/sogne 500 DKK
Andre kollektive 1000 DKK

Kirke og Film:
CVR/SE nr.:
33342330
Bank: Danske Bank
Reg. nr. 3429
Konto nr. 3429 6490 64

Kirke og Film på Facebook
Find os og bliv venner!
image

Spillets regler

Herskab og tjenestefolk i satirisk lys i berømt fransk 1930erfilm. Filmen er en hæsblæsende leg med intriger og forstillelser, men også en film som fordomsfrit belyser almenmenneskelige svagheder. En komedie og en satire med et stærkt strejf af tragedie.   Bo Torp Pedersen.

 


Spillets regler - La règle du jeu - Frankrig 1939 - Instr.: Jean Renoir - Manus: Jean Renoir, Karl Koch - 110 min., sort/hvid - Udsendt på DVD 7/2 2012 af Another World Entertainment

 

Flere filmfakta og anmeldelser: IMDb, RinkWorks, Village Voice.

 

De menneskelige svagheder

"Spillets regler" bringer os til Frankrig i 1930'erne, og filmen begynder med modtagelsen i Paris af den franske pilot André Jurieux, som har fløjet over Atlanterhavet på rekordtid. Allerede i en kommentar til radioen antyder Jurieux sin skuffelse i forhold til en bestemt kvinde, og den skuffelse bliver et vigtigt element i filmens videre handling, som udspiller sig i forbindelse med et jagtselskab på markis Roberts slot. Den kvinde, som piloten er skuffet over, er hans elskerinde, markis Roberts kone Christine.




Størstedelen af filmens handling udspiller sig i og omkring slottet og jagtselskabet. Det viser sig snart at være en herskab og tjenestefolk-historie, hvor 'oppe' og 'nede' er verdener, der spejler sig i hinanden. Både 'oppe' og 'nede' trives jalousi, bedrag, utroskab, naivitet, osv., og flere af personerne kan ikke overskue konsekvenserne af deres handlinger.


Det er en ofte meget morsom film, og selv om filmen ikke bygger på nogen roman eller nogen opera, fremkalder den associationer til klassiske komedier i fransk litteratur, f. eks. Beaumarchais's tjener- og intrigekomedier "Barberen i Sevilla" og "Figaros bryllup". Filmens intriger og forvekslinger står ikke tilbage for disse komedier, som blev så kendte som forlæg for Rossinis og Mozarts operaer.


Morskaben fungerer som en satire over især overklassepersonerne og deres mildt sagt tvivlsomme moral - de er hyklere - men humoren kaster også et vist forsonligt skær over personerne, fordi de også udstiller sig selv, og fordi vi mennesker jo alle er selvoptagede, snart naive, snart udnyttende over for andre.


Filmen begiver sig således ikke af med på nogen måde at kaste et forenklende, fordømmende lys på sit persongalleri, men det er vigtigt at se, hvordan blandingen af skarp satire og forsonlig humor ikke står alene. Filmen lægger ikke skjul på de til tider tragiske konsekvenser af personernes 'leg' med hinanden, med hinandens følelser, med hinandens skæbne. Filmens handlingsgang tager ikke blot mange morsomme drejninger, i pagt med komedietraditionen, men tager til sidst også tragiske vendinger. Filmen udfører en balancegang, hvor slotsgæsternes leg på slottet bliver en dødedans, hvor selskabets jagt bliver mindre 'sport' og mere brutalitet, og hvor slotsskyttens jagt på vildttyven udvikler sig fra komik til farlig, ukontrolleret jalousi.

Filmens instruktør Jean Renoir (1894-1979) er det største instruktørnavn i fransk filmhistorie. Han var søn af maleren Pierre-Auguste Renoir og instruerede film i en menneskealder. "Spillets regler" afslutter en perlerække af film i 1930erne, før Anden Verdenskrig greb forstyrrende ind og sendte ham i eksil i USA, men efter krigen skulle det vise sig, at han slet ikke var en 'færdig' mand i fransk film.


Der er dog ingen grund til helt at overlade "Spillets regler" til filmhistorikernes faglige interesse. Renoir er ikke alene en suveræn fortæller, der holder selv den mest komplicerede intrige i sin hule hånd; han er også en fortæller, som ejer og videregiver en dyb indsigt i vi menneskers mange forskellige og til tider farlige svagheder.

Bo Torp Pedersen

pressebilleder © Another World

Opdateret  20-02-2012 /  af  admin
Leipzig Filmfestival 2011

Leipzig Dokumentar-filmfestival 2011

Arne Kristophersen: På denne festival så man film af meget høj dokumentarisk og kunstnerisk kvalitet. Læs hele rapporten.
Annonce
Riga Filmfestival 2011

Susanne Knudstorp (tv.)

"Kirke og Film"s udsendte skriver:
Det er 25 år siden at den første Arsenals Filmfestival blev holdt i Riga. I år var jeg med som medlem af Interfilmjuryen. Jeg fik set mange film både de Internationale film samt de Baltiske dokumentarfilm. Vi var tre i juryen som skulle finde frem til Interfilmprisen for den bedste Internationale film og den bedste Baltiske dokumentarfilm. Læs mere >>>