Konfirmandundervisning med billeder
Konfirmandundervisning med billeder
En bog af Kristian Brogaard m.fl.. Aros Forlag, 160 sider, ill., hæftet med flapper, 249 DKK.
http://www.arosforlag.dk/bog/2471.htm
En pædagogisk udfordring
”Det er en pædagogisk udfordring at tilføre undervisningen billedskabende elementer, der gør troens grundfortælling nærværende og sanselig” står der i bogens forord, hvilket de fleste undervisere af konfirmandhold nok vil kunne nikke genkendende til. Denne bog er absolut en hjælp i forhold til den udfordring og har fem rigtig gode bud på inddragelse af billeder i undervisningen: kunst, digitale billeder, film, musikvideoer og tegneserier.
Praksis
Bogens styrke er ikke mindst den energi, som kendetegner alle forfatternes bidrag. Det er hjerteblod, der bliver formidlet videre, og det er en fornøjelse at læse artiklerne og få indblik i den overflod, som forfatterne deler ud af. Noget er nyt – noget er gammelt, men det er under alle omstændigheder interessant læsning, der kan bidrage til meget godt i konfirmandundervisningen, og som helt sikkert skal afprøves. De fleste af bidragsyderne har (også) en lærermæssig tilgang til undervisningen, hvilket viser sig i gode didaktiske overvejelser, som vi præster nok ikke bruger nok. Derimod er det ikke alle steder, det er lige let at låne skolens billedkunstlokale med fri adgang til de forhåndenværende materialer eller at bruge filmstriben.dk, der primært er for uddannelsesinstitutioner og altså ikke som sådan for præster. Ligeledes er de mange gode og spændende forslag til konfirmandernes søgninger og aktiviteter på nettet også nemmest med et computerrum i nærheden, som de fleste skoler, men altså ikke kirker er i besiddelse af.
Det, vi har ventet på…
Men for at vise musikvideoer behøves kun en computer, som de fleste kirker også kan præstere, og afsnittet om musikvideoer er det, som nogen af os har ventet længe på! Her er en guldgrube af nutidige konfirmandrelevante musikvideoer, der præsenteres både som dybdegående undervisningsforlag, som gudstjeneste-/andagtsmusikvideoer og som temaanslagsmusikvideoer, ligesom der er skitseret en generel metode til fortolkning af andre musikvideoer. Herligt!
Med en forkærlighed for netop filmmedier havde det løftet bogen yderligere, hvis der på samme måde havde været flere undervisnings- eller gudstjenesteforslag til spillefilm. Gennemgangen af ”Eat Shit and Die” kunne sagtens have fået følgeskab af mere af samme slags. Men generelt også for bogens tre øvrige afsnit om kunst, digitale billeder og tegneserier er der en mangfoldighed af gennemarbejdede og afprøvede forslag til brug i konfirmandundervisningen, der kan gå i mange retninger efter lyst og evner.
Til gavn og glæde for konfirmanderne
Jeg grinede af tegneserierne, jeg glædedes over, at film endnu engang bliver stadfæstet som noget særligt i (konfirmand)undervisningen, jeg jublede over afsnittet med musikvideoer, jeg fandt gods i de digitale billeder, og jeg vil bestræbe mig på endnu engang at nærme mig den kunstneriske verden med konfirmanderne, selvom jeg nok bliver nødt til at få lidt ekstra hjælp som foreslået i bogen.
Derfor er det også helt sikkert, at bogen skal bruges og ideerne føres ud i undervisningen. Til gavn og glæde for konfirmanderne – det er jeg ikke i tvivl om.
Louise Keiniche Rasmussen
Formand for Kirke og Film